Roland Larsson (C)

Roland Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-02-26 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1996/97:156 Avveckling av specialsjukhus och vårdhem

Motion 1996/97:So64 av Roland Larsson (c)

Motion till riksdagen 1996/97:So64 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:156 Avveckling av specialsjukhus och vårdhem Avvecklingen av vårdhem och specialsjukhus bör fortsätta. Flertalet av dem som skrivits ut till andra omsorgsformer har fått ett bättre liv med minskad problematik och bättre levnadsförhållanden.


Utskottsberedning: -1997/98:SoU5

med anledning av prop. 1996/97:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1996/97:So59 av Roland Larsson (c)

Motion till riksdagen 1996/97:So59 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:146 Vissa frågor om personlig assistans Den viktigaste åtgärden under senare år för handikappade är reformen om personlig assistans. Centerpartiet medverkade i regeringsställning till att genomföra denna reform, som innebär


Utskottsberedning: -1997/98:SoU4

med anledning av skr. 1996/97:120 Handikappolitik

Motion 1996/97:So53 av Roland Larsson (c)

Motion till riksdagen 1996/97:So53 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av skr. 1996/97:120 Handikappolitik En strategi för förbättrad handikappolitik Centerpartiets utgångspunkt är ett samhälle för alla, där alla medborgare behandlas med samma respekt. Människor med handikapp ska kunna verka i samhället som


Utskottsberedning: --1997/98:SoU6

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se