Roland Utbult (KD)

Roland Utbult (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 265
Titel Musiker/Kommunikatör/Lärare.
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post roland.utbult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-23 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-03-07
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-20
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-02-06 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-15 och kulturutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, socialutskottet 10-, kulturutskottet 10-15, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och 18-, EU-nämnden 14 och trafikutskottet 16-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Föräldrar

    Yrkesfiskaren Vilhelm Utbult och Annie Pettersson.
  • Utbildning

    Fil.kand., historia, Göteborgs universitet. Musikhögskolan. Lärarhögskolan, Mölndal, slutår 78.
  • Anställningar

    Musiklärare, Uddevalla 71-74. Lärare i historia och musik, Uddevalla 78-89. Frilansmusiker 90-00. Kommunikatör, Göteborgs Räddningsmission 00-09 och Erikshjälpen 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla 06-09. Suppleant, kommunstyrelsen 06-09. Ledamot, socialnämnden 06-09 och beredningen för demokrati och integration 08-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande, Kristdemokraterna i Bohuslän.
  • Litteratur

    Jim (roman, 85) och Horisont (roman, 95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Löfte om ersättning till ålfiskare

Interpellation 2012/13:339 av Larsson, Jan-Olof (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:339 Löfte om ersättning till ålfiskare av Jan-Olof Larsson S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Ålfisket på västkusten förbjöds i september 2011. Fiskeriverket och ålfiskarna var ense om en nedtrappning av ålfisket redan flera år tidigare och överenskommelse gjordes 2008

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Löfte om ersättning till ålfiskare

Utdelning av post och postservicen

Interpellation 2012/13:200 av Ehn, Tina (MP)

den 11 januari Interpellation 2012/13:200 Utdelning av post och postservicen av Tina Ehn MP till statsrådet Anna-Karin Hatt C Trots att människor allt mindre använder sig av möjligheten att skicka brev delas det ut ungefär 2,8 miljarder brev per år. Ungefär 88 procent av dessa brev delas ut av Posten. Men med pågående

Inlämnad: 2013-01-11 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utdelning av post och postservicen

Adoptionsbidraget

Motion 2012/13:Sf319 av Mikael Oscarsson och Roland Utbult (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf319 av Mikael Oscarsson och Roland Utbult KD Adoptionsbidraget KD659 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att höja och indexera adoptionsbidraget. Motivering Adoption är en möjlighet för


Utskottsberedning: 2012/13:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf319 av Mikael Oscarsson och Roland Utbult (KD) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:Sf319 av Mikael Oscarsson och Roland Utbult (KD) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.