Roland Utbult (KD)

Roland Utbult (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 265
Titel Musiker/Kommunikatör/Lärare.
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post roland.utbult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-23 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-03-07
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-20
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-02-06 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-15 och kulturutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, socialutskottet 10-, kulturutskottet 10-15, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och 18-, EU-nämnden 14 och trafikutskottet 16-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Föräldrar

    Yrkesfiskaren Vilhelm Utbult och Annie Pettersson.
  • Utbildning

    Fil.kand., historia, Göteborgs universitet. Musikhögskolan. Lärarhögskolan, Mölndal, slutår 78.
  • Anställningar

    Musiklärare, Uddevalla 71-74. Lärare i historia och musik, Uddevalla 78-89. Frilansmusiker 90-00. Kommunikatör, Göteborgs Räddningsmission 00-09 och Erikshjälpen 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla 06-09. Suppleant, kommunstyrelsen 06-09. Ledamot, socialnämnden 06-09 och beredningen för demokrati och integration 08-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande, Kristdemokraterna i Bohuslän.
  • Litteratur

    Jim (roman, 85) och Horisont (roman, 95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem

Motion 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ändamålsenliga lokaler vid Statens institutionsstyrelse

Inlämnad: 2022-05-05 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:SoU37
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 4 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4731 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2021/22:214 Stärkt rätt till personlig assistans – grundläggande behov för personer som har en psykisk funktionsnedsättning och ökad rättssäkerhet för barn

Motion 2021/22:4641 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4641 av Pia Steensland m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:214 Stärkt rätt till personlig assistans grundläggande behov för personer som har en psykisk funktionsnedsättning och ökad rättssäkerhet för barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-04-13 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:SoU34
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4641 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4641 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 102 kB)

med anledning av skr. 2021/22:213 En samlad strategi för alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobakspolitiken samt spel om pengar 2022–2025

Motion 2021/22:4631 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4631 av Pia Steensland m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:213 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings- och tobakspolitiken samt spel om pengar 20222025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillkännagivandena från betänkande

Inlämnad: 2022-04-08 Förslag: 19
Utskottsberedning: 2021/22:SoU25
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 15 avslag, 4 bifall,

Motion 2021/22:4631 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4631 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 157 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.