Rolf Kenneryd (C)

Rolf Kenneryd (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län
Titel skogsinspektor
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1985-91. Suppleant i Finansutskottet 85/86-90/91 och Skatteutskottet 85/86-87/88. Ledamot av Skatteutskottet 88/89-90/91 och 94/95-. - Kvittningsman 94-.
  • Bostadsort

    Unnaryd
  • Utbildning

    Realexamen 56. Statens skogsskola 64. Skogsinspektor. Kommunalråd i Hylte 82-85. Sakkunnig i finansdepartementet 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Södra Skogsägarnas ekonomiska förening 74-82. - Ledamot av styrelsen för Unnaryds centerpartiavdelning, ordförande 73-91, Hylte centerpartikrets, ordförande 81-92, och Hallands läns centerpartidistrikt 74-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för Lumaticföretagen (Samhällsföretag) 76-82, Länsstyrelsen i Hallands län 77-94, Regionala utvecklingsfonden i Hallands län 79-82, Skattemyndigheten i Hallands län 87-98, Riksförsäkringsverket 98-, Skattemyndigheten i Växjö 99-. - Ledamot av ägarutredningen 86-90, kommittén med uppdrag att göra en översyn av företagsbeskattningen 86-89, 1980 års företagsskattekommitté 87-89, kommunalekonomiska kommittén 90-91, ordförande 91, arbetsmarknadspolitiska kommittén 94-96, aktiebolagskommittén 97-01, fastighetsbeskattningskommittén 98-00, utredningen om arbetstid, semester och betald ledighet 01-, Särskild utredare med uppdrag i fråga om företagares arbetslöshetsersättning 94.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Unnaryds kommunfullmäktige 71-73. Ledamot av hälsovårdsnämnden 68-73. - Ledamot av Hylte kommunfullmäktige 74-. Ledamot av kommunstyrelsen 74-85, ordförande 82--85, och dess arbetsutskott 82-85. Ledamot av valberedningen, ordförande 77-82.
  • Föräldrar

    Åkeriägaren Per August Kenneryd och Lilly Charlotta Johansson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: ROT-avdragets effekter
Debatt om förslag 2001/02:SKU28 12 juni 2002 ROT-avdragets effekter
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsramar    och    beräkning     avstatsinkomsterna, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:FIU1 21 november 2001 Utgiftsramar och beräkning avstatsinkomsterna, m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Radio och TV
Debatt om förslag 2000/01:KrU8 12 juni 2001 Radio och TV
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sudan
Interpellationsdebatt 2000/01:274 av Samuelsson, Marianne (mp) 3 april 2001 Sudan
Stillbild från Interpellationsdebatt: funktionshindrade i öststatsländerna
Interpellationsdebatt 2000/01:171 av Fransson, Sonja (s) 3 april 2001 funktionshindrade i öststatsländerna

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:137 om vissa regler vid fastighetstaxering

Motion 1988/89:Sk58 av Görel Thurdin m.fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 Sk58 av Görel Thurdin m.fl. c med anledning av prop. 1988/89:137 om vissa regler vid fastighetstaxering Inledning Allmän fastighetstaxering av småhus skall äga rum år 1990. Beträffande denna taxering föreslås i den aktuella


Utskottsberedning: ----1988/89:SkU36
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Sk58 av Görel Thurdin m.fl. (c) (pdf, 110 kB)

med anledning av prop. 1988/89:126 om ersättning för kostnader i ärenden och mål om skatt, m.m.

Motion 1988/89:Sk54 av Görel Thurdin m.fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Sk54 av Görel Thurdin m.fl. c med anledning av prop. 1988/89:126 om ersättning för kostnader i ärenden och mål om skatt, m.m. Skatteförenklingskommittén lämnade 1986 sitt betänkande DsFi 1986:20 Ersättning för kostnader i skatteärenden


Utskottsberedning: --1988/89:SkU31
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Sk54 av Görel Thurdin m.fl. (c) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 1988/89:121 om lag om en folk- och bostadsräkning år 1990

Motion 1988/89:Fi53 av Gunnar Björk m.fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi53 av Gunnar Björk m.fl. c med anledning av prop. 1988/89:121 om lag om en folk- och bostadsräkning år 1990 I anledning av regeringens proposition 1988/89:91 om medel för en folkoch bostadsräkning år 1990, m.m. väckte centern


Utskottsberedning: --1988/89:FiU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi53 av Gunnar Björk m.fl. (c) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.