Ronny Olander (S)

Ronny Olander (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Ombudsman
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2007-04-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-17 – 2007-04-16
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-12-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2004-12-02
    • Ledamot 1996-01-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-01-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-11-25 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-04-16
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Personlig suppleant 2002-11-01 – 2006-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:457 av Olander, Ronny (s) 9 juni 2010 Långsiktig och hållbar socialförsäkring
Interpellationsdebatt 2009/10:380 av Olander, Ronny (s) 4 juni 2010 Otillgänglighet som diskrimineringsgrund
Frågestund 1 juni 2006 Frågestund

Utbyggnad av den geriatriska vården

Skriftlig fråga 2009/10:1033 av Olander, Ronny (s)

den 1 oktober Fråga 2009/10:1033 Utbyggnad av den geriatriska vården av Ronny Olander s till socialminister Göran Hägglund kd De senaste åren har antalet geriatriska vårdplatser minskat med nära två tredjedelar i landet enligt Sveriges Kommuner och Landstings SKL statistik under perioden 20012009. Minskningen drabbar

Inlämnad: 2010-10-01 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Politisk information på arbetsplatsen

Skriftlig fråga 2009/10:1032 av Olander, Ronny (s)

den 1 oktober Fråga 2009/10:1032 Politisk information på arbetsplatsen av Ronny Olander s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Svenskt Näringsliv uppmanar i ett medlemscirkulär arbetsgivarna att inte låta politisk verksamhet förekomma på arbetsplatserna. I en fungerande demokrati måste

Inlämnad: 2010-10-01 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Utvärderingen av den avreglerade apoteksmarknaden

Skriftlig fråga 2009/10:1030 av Olander, Ronny (s)

den 27 september Fråga 2009/10:1030 Utvärderingen av den avreglerade apoteksmarknaden av Ronny Olander s till socialminister Göran Hägglund kd Den 1 juli 2009 trädde den avreglering av apoteksmarknaden i kraft som den borgerliga regeringen tidigare beslutat om. Konkurrensverket och Konsumentverket har fått i uppdrag

Inlämnad: 2010-09-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se