Rose-Marie Carlsson (S)

Rose-Marie Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 92
Titel Undersköterska
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rose-marie.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ersättare 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ersättare 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Extra suppleant 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Extra suppleant 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Extra suppleant 2008-06-09 – 2009-01-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2022/23:2219 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2219 av Åsa Westlund m.fl. S Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka studiemedelssystemet och

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:UbU2

Motion 2022/23:2219 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:2219 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 96 kB)

Högre utbildning och forskning för utveckling i hela landet

Motion 2022/23:2132 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2132 av Åsa Westlund m.fl. S Högre utbildning och forskning för utveckling i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att ha fortsatt god tillgång på platser i den högre utbildningen i hela landet och tillkännager detta

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 24
Utskottsberedning: UbU

Motion 2022/23:2132 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 88 kB) Motion 2022/23:2132 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 112 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2022/23:2130 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2130 av Åsa Westlund m.fl. S Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsförändringar 1:1 Statens skolverk

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:UbU1

Motion 2022/23:2130 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 90 kB) Motion 2022/23:2130 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.