Roy Hansson (M)

Roy Hansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel överstelöjtnant
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:218 av Hansson, Roy (m) 14 februari 2002 elevers rätt att välja skola
Frågestund 14 februari 2002 ip
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2000/01:243 av Rådhström, Jan-Evert (m) 9 mars 2001 alkolås

miljöaspekter av fossila bränslen

Interpellation 2001/02:261 av Hansson, Roy (m)

den 15 februari Interpellation 2001/02:261 av Roy Hansson m till statsrådet Lena Sommestad om miljöaspekter av fossila bränslen När den energipolitiska överenskommelsen mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet presenterades 1997 sade den då ansvarige ministern: möjligen kommer det att krävas en och

Inlämnad: 2002-02-15 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

förbränning av fossila bränslen

Interpellation 2001/02:231 av Hansson, Roy (m)

den 5 februari Interpellation 2001/02:231 av Roy Hansson m till statsrådet Lena Sommestad om förbränning av fossila bränslen När den energipolitiska överenskommelsen mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet presenterades 1997 sade den då ansvarige ministern: möjligen kommer det att krävas en och

Inlämnad: 2002-02-04 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

elevers rätt att välja skola

Interpellation 2001/02:218 av Hansson, Roy (m)

den 31 januari Interpellation 2001/02:218 av Roy Hansson m till utbildningsminister Thomas Östros om elevers rätt att välja skola Under hösten 2001 lämnade regeringen, med dåvarande skolminister Ingegerd Wärnersson som föredragande, en proposition Fristående skolor 2001/02:35 till riksdagen. Propositionen innehåller

Inlämnad: 2002-01-31 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: elevers rätt att välja skola

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se