Roy Hansson (M)

Roy Hansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel överstelöjtnant
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:218 av Hansson, Roy (m) 14 februari 2002 elevers rätt att välja skola
Frågestund 14 februari 2002 ip
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2000/01:243 av Rådhström, Jan-Evert (m) 9 mars 2001 alkolås

vägbelysning på Gotlands landsbygd

Skriftlig fråga 2001/02:1535 av Hansson, Roy (m)

den 22 augusti Fråga 2001/02:1535 av Roy Hansson m till näringsminister Björn Rosengren om vägbelysning på Gotlands landsbygd Vägverket har ansvar för väghållning och därmed även för vägbelysning på statliga vägar. På den gotländska landsbygden försvinner belysningspunkter utefter de vägar som Vägverket har ansvar

Inlämnad: 2002-08-22 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

frakttaxan i Gotlandstrafiken

Skriftlig fråga 2001/02:1534 av Hansson, Roy (m)

den 22 augusti Fråga 2001/02:1534 av Roy Hansson m till näringsminister Björn Rosengren om frakttaxan i Gotlandstrafiken Det har nu gått över ett år sedan regeringens utredare Berit Rollen lämnade sitt förslag om hur frakttaxan i Gotlandstrafiken ska utformas. Det är en synnerligen angelägen fråga för Gotland och näringslivet

Inlämnad: 2002-08-22 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skolans roll i kulturlivet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se