Roza Güclü Hedin (S)

Roza Güclü Hedin (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 308
Titel Socialsekreterare.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865864
E-post roza.guclu.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-01-09
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-08-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-01-14
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-18. Statsrådsersättare 18-. Ledamot utbildningsutskottet 14-18, utrikesutskottet 18-19. Deputerad sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant försvarsutskottet 10-12, socialutskottet 10-18, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, trafikutskottet 12-14, utbildningsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-17. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Mustafa Güclü och fritidspedagogen Gülay Güclü.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lugnetgymnasiet i Falun, slutår 01. Turismprogrammet med inriktning på sociologi, Högskolan Dalarna 06.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Borlänge kommun 06. Socialsekreterare, Falu kommun 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Dalarna 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Falun 06-10. Oppositionsråd 08-10. Kulturnämnden, Falun 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Falu arbetarekommun, Socialdemokraterna i Falun 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Varsel i Dalarna

Skriftlig fråga 2012/13:725 av Güclü Hedin, Roza (S)

den 26 augusti Fråga 2012/13:725 Varsel i Dalarna av Roza Güclü Hedin S till näringsminister Annie Lööf C Varselvågen är tillbaka i Dalarna Under hela 2012 stack Dalarna ut som ett positivt exempel i ett Sverige som i övrigt drabbades av många varsel. I januari 2013 förändrades dess värre detta, och varslen fördubblades.

Inlämnad: 2013-08-26 Besvarare: Annie Lööf (C)

Riskutbildning för yrkestrafik?

Interpellation 2012/13:147 av Güclü Hedin, Roza (S)

den 23 november Interpellation 2012/13:147 Riskutbildning för yrkestrafik av Roza Güclü Hedin S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Det har i samtal med företrädare för landets trafikövningsplatser framkommit att man anser att en riskutbildning halkkörning/kunskap om risker i trafiken skulle ligga med som

Inlämnad: 2012-11-23 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem

Motion 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem S11004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till statlig planeringsram på 522 miljarder kronor för transportinfrastruktur för perioden 20142025.


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 25 avslag, 1 bifall,

Motion 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 126 kB) Motion 2012/13:T8 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 304 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.