Roza Güclü Hedin (S)

Roza Güclü Hedin (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 308
Titel Socialsekreterare.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865864
E-post roza.guclu.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-01-09
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-08-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-01-14
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-18. Statsrådsersättare 18-. Ledamot utbildningsutskottet 14-18, utrikesutskottet 18-19. Deputerad sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant försvarsutskottet 10-12, socialutskottet 10-18, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, trafikutskottet 12-14, utbildningsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-17. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Mustafa Güclü och fritidspedagogen Gülay Güclü.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lugnetgymnasiet i Falun, slutår 01. Turismprogrammet med inriktning på sociologi, Högskolan Dalarna 06.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Borlänge kommun 06. Socialsekreterare, Falu kommun 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Dalarna 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Falun 06-10. Oppositionsråd 08-10. Kulturnämnden, Falun 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Falu arbetarekommun, Socialdemokraterna i Falun 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörigheterna C och D

Skriftlig fråga 2014/15:642 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2014/15:642 Obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörigheterna C och D av Roza Güclü Hedin S till Statsrådet Anna Johansson S För två år sedan interpellerade jag dåvarande infrastrukturministern Catharina Elmsäter-Svärd M om att det skulle införas en obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörighet C och D.

Inlämnad: 2015-06-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:642 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 81 kB)

Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. S Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folket rätt till självbestämmande. Kurder och Kurdistan


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 100 kB)

Hbt och världen

Motion 2014/15:2201 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2201 av Jonas Gunnarsson m.fl. S Hbt och världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett ökat nordiskt samarbete i hbt-frågor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Nordens


Utskottsberedning: 2014/15:AU3 2014/15:NU13 2014/15:SfU11 2014/15:UU10 2014/15:UU15 2014/15:UU2 2014/15:UU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2014/15:2201 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:2201 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.