Roza Güclü Hedin (S)

Roza Güclü Hedin (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 308
Titel Socialsekreterare.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865864
E-post roza.guclu.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-01-09
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-08-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-01-14
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-18. Statsrådsersättare 18-. Ledamot utbildningsutskottet 14-18, utrikesutskottet 18-19. Deputerad sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant försvarsutskottet 10-12, socialutskottet 10-18, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, trafikutskottet 12-14, utbildningsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-17. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Mustafa Güclü och fritidspedagogen Gülay Güclü.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lugnetgymnasiet i Falun, slutår 01. Turismprogrammet med inriktning på sociologi, Högskolan Dalarna 06.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Borlänge kommun 06. Socialsekreterare, Falu kommun 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Dalarna 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Falun 06-10. Oppositionsråd 08-10. Kulturnämnden, Falun 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Falu arbetarekommun, Socialdemokraterna i Falun 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Internationell solidaritet - en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter

Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. S Internationell solidaritet en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ


Utskottsberedning: 2020/21:AU10 2020/21:CU6 2020/21:UU2 2021/22:UU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S) (pdf, 92 kB)

Digitalisering inte bara snabbt utan också brett

Motion 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Digitalisering inte bara snabbt utan också brett Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att arbetet med att förbättra den digitala infrastrukturen ska ske i takt med den faktiska ökande användningen


Utskottsberedning: 2020/21:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Missbruksvården

Motion 2020/21:2142 av Roza Güclü Hedin (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2142 av Roza Güclü Hedin S Missbruksvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa kontroller och kvalitetssäkring av behandlingshem och deras behandlingsmetoder och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:SoU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2142 av Roza Güclü Hedin (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2142 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.