Rune Rydén (M)

Rune Rydén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.lic.
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1998-10-05
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Suppleant 1983-10-04 – 1985-09-29
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Ledamot 1979-10-01 – 1985-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av förs. 1997/98:RR10 Riksdagens revisorers förslag angående offentlig upphandling

Motion 1997/98:Fi70 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi70 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av förs. 1997/98:RR10 Riksdagens revisorers förslag angående offentlig upphandling Riksdagens revisorers granskning av offentlig upphandling har genomförts efter initiativ av riksdagens finansutskott, som är det utskott som i riksdagen bereder


Utskottsberedning: ---1997/98:FiU30

med anledning av skr. 1997/98:155 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 1997/98:Fi67 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi67 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av skr. 1997/98:155 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Regeringens skrivelse om utvecklingen inom kommunsektorn är en i många hänseenden användbar redovisning av olika kommunala verksamheter. Även om mycket av den information som lämnas är


Utskottsberedning: -----1997/98:FiU26 1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:153 Vissa kommunala frågor

Motion 1997/98:Fi63 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi63 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:153 Vissa kommunala frågor Regeringen föreslår i propositionen en lag som ger landsting och kommuner i Skåne län och Västra Götalands län rätt att lämna bidrag till annan kommun. Vi avvisar lagförslaget, eftersom det strider mot


Utskottsberedning: -1997/98:FiU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se