Rune Thorén (C)

Rune Thorén (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel socionom
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-05-22 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1989-05-22 – 1991-09-29
    • Ledamot 1988-10-11 – 1989-05-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi51 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds, m)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi51 av Erling Bager m.fl. fp, m, c, kds med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Odontologiska fakulteten vid Göteborgs universitet befinner sig för närvarande i en bekymmersam ekonomisk situation


Utskottsberedning: --1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:86 Finansiering av vissa väginvesteringar i Stockholms län m.m.

Motion 1993/94:T32 av Rune Thorén (c) och Erling Bager (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:T32 av Rune Thorén och Erling Bager c, fp med anledning av prop. 1993/94:86 Finansiering av vissa väginvesteringar i Stockholms län m.m. I rubricerade proposition föreslår regeringen att 80 miljoner får tas i anspråk för att påbörja förberedelsearbetet för utbyggnaden av vägsystemet i


Utskottsberedning: -1993/94:TU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet

Motion 1993/94:Ub705 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub705 av Erling Bager m.fl. fp, c, kds En konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet I samband med högskolereformen 1977 inordnades de separata konstnärliga högskoleenheterna i Göteborg Musikhögskolan, Scenskolan, Konstindustriskolan och Valands konstskola som institutioner i Göteborgs


Utskottsberedning: -1993/94:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se