Said Abdu (L)

Said Abdu (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1986

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-03-06 – 2016-01-13
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-01-14 – 2018-01-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-01-24 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-01-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 15-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-, civilutskottet 14-, utbildningsutskottet 14-16, trafikutskottet 14-15 och 16-, miljö- och jordbruksutskottet 14- och näringsutskottet 14-16. Suppleant EU-nämnden 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Debatt om förslag 2017/18:AU9 25 april 2018 Arbetsrätt
Debatt om förslag 2017/18:NU12 18 april 2018 Näringspolitik
Debatt om förslag 2017/18:FiU34 28 februari 2018 Offentlig upphandling

Dokument:

med anledning av skr. 2017/18:172 Riksrevisionens rapport om statligt ägda bolag med samhällsuppdrag

Motion 2017/18:4183 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4183 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, L, KD med anledning av skr. 2017/18:172 Riksrevisionens rapport om statligt ägda bolag med samhällsuppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påskynda genomförandet av uppdragsmålsprocessen så att så


Utskottsberedning: 2017/18:NU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4183 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4183 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

med anledning av prop. 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen

Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.