Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Skr. 2019/20:73 Riksrevisionens rapport om Stöd till start av näringsverksamhet – långsiktiga effekter och Arbetsförmedlingens arbetssätt

Motion 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av Skr. 2019/20:73 Riksrevisionens rapport om Stöd till start av näringsverksamhet långsiktiga effekter och Arbetsförmedlingens arbetssätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen återkommer

2020-02-24

Motion 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3500 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

Statens idrottspolitiska mål

Interpellation 2019/20:320 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2019/20:320 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:320 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens idrottspolitiska mål

Fusk med kosttillskott

Skriftlig fråga 2019/20:919 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2019/20:919 Fusk med kosttillskott av Saila Quicklund M till Statsrådet Jennie Nilsson S Undersökningar av försäljning av kosttillskott inom EU visar på omfattande fusk med otillåtna påståenden om hälsoeffekter. Det handlar om produkter som påstås kunna förebygga, behandla eller bota bland annat skelett- och ledsjukdomar,

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:919 av Saila Quicklund (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se