Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14, kulturutskottet 14-18 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant sammansatta civil- och kulturutskottet 18, utbildningsutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19 och finansutskottet 19-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för en ordnad spelmarknad

Skriftlig fråga 2019/20:1889 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2019/20:1889 Åtgärder för en ordnad spelmarknad av Saila Quicklund M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Spelberoendes Riksförbund kritiserar den nya spellagen, och mediegranskningar visar att varken förbud, polisanmälningar eller samarbetsavtal med utlandet har stoppat utländska spelbolag att rikta in sig på svenska

Inlämnad: 2020-07-30 Svarsdatum: 2020-08-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1889 av Saila Quicklund (M) (pdf, 85 kB)

Lågfrekventa tidningars behov av övernattbefordran

Skriftlig fråga 2019/20:1854 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2019/20:1854 Lågfrekventa tidningars behov av övernattbefordran av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S Postnord har genomfört stora förändringar i sin verksamhet och detta har skett på grund av effektivitetskrav. Antalet brev har minskat betydligt, men paketleveranser har ökat väsentligt i omfattning.

Inlämnad: 2020-07-23 Svarsdatum: 2020-08-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1854 av Saila Quicklund (M) (pdf, 87 kB)

Elitidrott som kommersiell näring

Skriftlig fråga 2019/20:1412 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2019/20:1412 Elitidrott som kommersiell näring av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Coronakrisen skapar utmaningar i hela samhället och för de flesta olika typer av verksamhet. Det gäller även idrotten. I idrotten är barn- och ungdomsidrotten efter en del initiala diskussioner nu

Inlämnad: 2020-05-25 Svarsdatum: 2020-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1412 av Saila Quicklund (M) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se