Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14, kulturutskottet 14-18 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant sammansatta civil- och kulturutskottet 18, utbildningsutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19 och finansutskottet 19-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Friskvårdsavdrag för ridning

Interpellation 2014/15:488 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2014/15:488 Friskvårdsavdrag för ridning av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S Ridsport är en av våra största sporter. Sporten omfattar i dag närmare en halv miljon utövare, och på Sveriges närmare 540 ridskolor genomförs över 8 miljoner timmar på hästryggen. Sporten är fysiskt aktiverande

Inlämnad: 2015-04-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:488 av Saila Quicklund (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Friskvårdsavdrag för ridning

Fritidspeng

Interpellation 2014/15:487 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2014/15:487 Fritidspeng av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S Systemet med fritidspeng för barn i familjer med försörjningsstöd infördes av alliansregeringen den 1 juli 2014. Fritidspengen är avsedd för de barn som lever i hushåll med knappa ekonomiska resurser under en längre tid. Den

Inlämnad: 2015-04-01 Besvarare: Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:487 av Saila Quicklund (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fritidspeng

Motionsridning som skattebefriad friskvård

Interpellation 2014/15:412 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2014/15:412 Motionsridning som skattebefriad friskvård av Gunilla Nordgren M till Finansminister Magdalena Andersson S Vid en interpellationsdebatt ställd till statsrådet Gabriel Wikström den 10 mars framkom det att statsrådet Gabriel Wikström är positivt inställd till att se ridning som friskvård. Att

Inlämnad: 2015-03-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:412 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Motionsridning som skattebefriad friskvård

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se