Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14, kulturutskottet 14-18 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant sammansatta civil- och kulturutskottet 18, utbildningsutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19 och finansutskottet 19-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunal fastighetsskatt på vindkraftsanläggningar

Motion 2010/11:Sk302 av Saila Quicklund och Eva Lohman (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk302 av Saila Quicklund och Eva Lohman M Kommunal fastighetsskatt på vindkraftsanläggningar m1179 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommunal fastighetsskatt på vindkraftsanläggningar. Motivering Vårt land står


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk302 av Saila Quicklund och Eva Lohman (M) (doc, 49 kB)

Grundavdrag på arbetsgivaravgiften

Motion 2010/11:Sf285 av Eva Lohman och Saila Quicklund (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf285 av Eva Lohman och Saila Quicklund M Grundavdrag på arbetsgivaravgiften m1356 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att införa ett grundavdrag på arbetsgivaravgiften. Motivering I Sverige finns idag


Utskottsberedning: 2010/11:SfU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf285 av Eva Lohman och Saila Quicklund (M) (doc, 46 kB)

Transportbidragen

Motion 2010/11:N287 av Eva Lohman och Saila Quicklund (M)

Motion till riksdagen 2010/11:N287 av Eva Lohman och Saila Quicklund M Transportbidragen m1182 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av transportbidragen. Motivering Transportbidragen finns till för att ge viss kompensation för de kostnadsnackdelar


Utskottsberedning: 2010/11:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N287 av Eva Lohman och Saila Quicklund (M) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se