Samuel Gonzalez Westling (V)

Samuel Gonzalez Westling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 137
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post samuel.gonzalez.westling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2022-09-26 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2022-10-04 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 16 Utbildning och  universitetsforskning
Debatt om förslag 2022/23:UbU1 21 december 2022 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 15 Studiestöd
Debatt om förslag 2022/23:UbU2 20 december 2022 Utgiftsområde 15 Studiestöd
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:41 Bättre möjligheter för Skatteverket att göra dataanalyser och urval i folkbokföringsverksamheten

Motion 2022/23:2315 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2315 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:41 Bättre möjligheter för Skatteverket att göra dataanalyser och urval i folkbokföringsverksamheten 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2022/23:41. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2023-01-27 Förslag: 2
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:2315 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. (V) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:2315 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Tillgång till apotek på mindre orter

Skriftlig fråga 2022/23:246 av Samuel Gonzalez Westling (V)

Fråga 2022/23:246 Tillgång till apotek på mindre orter av Samuel Gonzalez Westling V till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD Den 1 januari stängde det privatägda apoteket igen dörrarna i Ljusne i Söderhamns kommun i Hälsingland, och nästan 2 000 invånare blev utan nödvändig apoteksservice. Orten har på kort tid förlorat

Inlämnad: 2023-01-19 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:246 av Samuel Gonzalez Westling (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2022/23:35 Höjd mervärdesskatt på vissa reparationer

Motion 2022/23:2308 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2308 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:35 Höjd mervärdesskatt på vissa reparationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2022/23:35 Höjd mervärdesskatt på vissa reparationer. Motivering Propositionen föreslår att mervärdesskatten för reparation

Inlämnad: 2023-01-17 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SkU7

Motion 2022/23:2308 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:2308 av Ilona Szatmári Waldau m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.