Samuel Gonzalez Westling (V)

Samuel Gonzalez Westling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 137
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post samuel.gonzalez.westling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2022-09-26 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2022-10-04 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor

Motion 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2286 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion

Motion 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2285 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2023 för

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SfU2

Motion 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.