Sanna Backeskog (S)

Sanna Backeskog (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 166
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanna.backeskog[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. S Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalpolitiken ska vara effektiv och rättssäker och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 72
Utskottsberedning: JuU KU SoU 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU14 2022/23:CU6 2022/23:FiU22 2022/23:JuU11

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (docx, 105 kB) Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Kompetensförsörjning för grön omställning

Motion 2022/23:1988 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1988 av Isak From m.fl. S Kompetensförsörjning för grön omställning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av kompetensförsörjningsinsatser i norra Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den gröna industriomställningen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU9

Motion 2022/23:1988 av Isak From m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:1988 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ekonomisk rättvisa mellan boendeformer

Motion 2022/23:1596 av Sanna Backeskog m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1596 av Sanna Backeskog m.fl. S Ekonomisk rättvisa mellan boendeformer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för hur en större ekonomisk rättvisa mellan boendeformer kan uppnås och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:1596 av Sanna Backeskog m.fl. (S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1596 av Sanna Backeskog m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.