Sanna Backeskog (S)

Sanna Backeskog (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 166
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanna.backeskog[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kartläggning av brottsofferföreningar

Skriftlig fråga 2022/23:307 av Sanna Backeskog (S)

Fråga 2022/23:307 Kartläggning av brottsofferföreningar av Sanna Backeskog S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Brottsofferfrågan och politik för brottsoffers rättigheter har hamnat i skymundan i debatten sedan Tidöpartierna intog Regeringskansliet. Runt om i landet finns brottsofferjourer och kvinnojourer som varje

Inlämnad: 2023-02-03 Svarsdatum: 2023-02-15 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:307 av Sanna Backeskog (S) (pdf, 74 kB)

Läget för Kriminalvården ur ett brottsofferperspektiv

Skriftlig fråga 2022/23:162 av Sanna Backeskog (S)

Fråga 2022/23:162 Läget för Kriminalvården ur ett brottsofferperspektiv av Sanna Backeskog S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Under året har det rapporterats om köer till svenska fängelser, och nu har Kriminalvården behövt ändra riktlinjerna angående tiden mellan dom och straffverkställighet från 75 till 100 dagar.

Inlämnad: 2022-12-13 Svarsdatum: 2022-12-21 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:162 av Sanna Backeskog (S) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. S Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalpolitiken ska vara effektiv och rättssäker och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 72
Utskottsberedning: KU 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU14 2022/23:CU6 2022/23:FiU22 2022/23:JuU10 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU13 2022/23:JuU14 2022/23:JuU15 2022/23:JuU17 2022/23:JuU8 2022/23:JuU9 2022/23:SoU17

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (docx, 105 kB) Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.