Sanne Lennström (S)

Sanne Lennström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 117
Titel Gymnasielärare.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanne.lennstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-04-23
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-18 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-20
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-05-19 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren och regionpolitikern Thomas Eriksson och boendeföreståndaren Monica Bonde Eriksson.
  • Utbildning

    Lärarutbildning i samhällskunskap och historia, Uppsala universitet, slutår 12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Östhammar 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kooperationens förutsättningar

Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. S Kooperationens förutsättningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för kooperationen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kooperationen har i mer än 150 år bidragit


Utskottsberedning: 2021/22:NU12

Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

En hållbar population av skarv

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. S En hållbar population av skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en hållbar population av skarv och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skarven, eller närmare bestämt storskarven


Utskottsberedning: 2021/22:MJU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Hållbar fiskeripolitik

Motion 2021/22:3332 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3332 av Sanne Lennström m.fl. S Hållbar fiskeripolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga fler åtgärder för ett hållbart fiske och en bättre havsmiljö och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ekosystemet i Östersjön


Utskottsberedning: 2021/22:MJU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3332 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3332 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.