Sara Heikkinen Breitholtz (S)

Sara Heikkinen Breitholtz (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 18
Titel Jurist.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.heikkinen.breitholtz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Jennie Nilsson
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsrådsersättare 19-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Deputerad sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19-. Suppleant kulturutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Ari Jarmo Antero Heikkinen och administratören Mona Susann Petrusson, f. Sjögren.
  • Utbildning

    Samhällsprogrammet, internationell inriktning, Aranäsgymnasiet, Kungsbacka, slutår 05. Bachelor of Laws with Honours, Edinburgh Napier University, Edinburgh 09. Juristexamen, Göteborgs universitet, Göteborg 11.
  • Anställningar

    Executive assistant, Cypress Security, San Francisco, USA 11. Processförande jurist, Hyresgästföreningen Växjö 12-13. Ombudsman Chef, Unionen SjuHall, Borås 14-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 14, ersättare 10-11. Ersättare, nämnden för för- och grundskola 11. Vice ordförande, byggnadsnämnden 14-18 .
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Juseks styrelse för intresseorganisationer 12-15. Ledamot, Fjärås S-förenings styrelse 10-. Kassör, Kungsbacka arbetarekommun 15. Styrelseledamot, S-kvinnor Kungsbacka 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Utrikespolitisk debatt 12 februari 2020 Utrikespolitisk debatt
Debatt om förslag 2019/20:UU6 22 januari 2020 Sveriges feministiska utrikespolitik
Frågestund 12 september 2019 Frågestund

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Ny elproduktion i elområde 3 och 4

Motion 2020/21:2384 av Hans Hoff m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2384 av Hans Hoff m.fl. S Ny elproduktion i elområde 3 och 4 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att genomföra en översyn av elproduktionen i elområde 3 och 4 och tillkännager detta för regeringen. Motivering Behovet av el i


Utskottsberedning: NU

Motion 2020/21:2384 av Hans Hoff m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2384 av Hans Hoff m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Kompetensutveckling genom hela arbetslivet

Motion 2020/21:1915 av Sara Heikkinen Breitholtz (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1915 av Sara Heikkinen Breitholtz S Kompetensutveckling genom hela arbetslivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda hur studiemedel kan förlängas och regelverket ändras för att stimulera till ett bättre lärande och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:1915 av Sara Heikkinen Breitholtz (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1915 av Sara Heikkinen Breitholtz (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se