Sara Seppälä (SD)

Sara Seppälä (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 256
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.seppala[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-06
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:165 av Sara Seppälä (SD) 3 juni 2019 Barn som förs utomlands för äktenskap
Utrikespolitisk debatt 13 februari 2019 Utrikespolitisk debatt
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration

med anledning av prop. 2018/19:105 Utökad fredsplikt på arbetsplatser där det finns kollektivavtal och vid rättstvister

Motion 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:105 Utökad fredsplikt på arbetsplatser där det finns kollektivavtal och vid rättstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att demokratisering av EU-institutionerna är det viktigaste medlet för att öka medborgarnas


Utskottsberedning: 2018/19:UU10
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 67 avslag

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (pdf, 211 kB)

Barn som förs utomlands för äktenskap

Interpellation 2018/19:165 av Sara Seppälä (SD)

Interpellation 2018/19:165 Barn som förs utomlands för äktenskap av Sara Seppälä SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tyvärr förkommer det att barn förs utomlands för att giftas bort, ofta med någon de inte känner särskilt väl och definitivt inte med någon de har känslor för. Den egna familjen är

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:165 av Sara Seppälä (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Barn som förs utomlands för äktenskap

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se