Sedat Dogru (M)

Sedat Dogru (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2013-02-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2013-02-14 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KU24 27 mars 2014 Minoritetsfrågor
Debatt om förslag 2013/14:KU18 20 mars 2014 Författningsfrågor

Avskaffa fribeloppet

Motion 2013/14:Ub241 av Sedat Dogru (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub241 av Sedat Dogru M Avskaffa fribeloppet M1528 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fribeloppet. Motivering Fribeloppet har begränsat möjligheterna att kombinera studier och jobb i Sverige. Fribeloppsgränsen reglerar


Utskottsberedning: 2013/14:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub241 av Sedat Dogru (M) (doc, 54 kB)

Förstärkta och förbättra den skattereducerade läxhjälpen

Motion 2013/14:Sk239 av Sedat Dogru (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk239 av Sedat Dogru M Förstärkta och förbättra den skattereducerade läxhjälpen M1531 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att se över förutsättningarna för en skattereducerad läxhjälp obunden av plats


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk239 av Sedat Dogru (M) (doc, 55 kB)

Ett mer flexibelt strandskydd

Motion 2013/14:MJ252 av Sedat Dogru (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ252 av Sedat Dogru M Ett mer flexibelt strandskydd M1491 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att se över förutsättningarna för ett mer flexibelt strandskydd. Motivering Det svenska strandskyddet tillkom


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ252 av Sedat Dogru (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se