Sigge Godin (FP)

Sigge Godin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel 1:e inspektör
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:151 Inkomstgrundad ålderspension, m.m.

Motion 1997/98:Sf38 av Sigge Godin m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf38 av Sigge Godin m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:151 Inkomstgrundad ålderspension, m.m. 1 Ålderspensionssystemet Reformering av ålderspensionssystemet föranleder vissa förändringar i avgiftsstrukturen för arbetsgivaravgifterna och egenavgifterna. I pensionsuppgörelsen överenskoms


Utskottsberedning: -1997/98:SfU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi33 av Sigge Godin (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi33 av Sigge Godin fp med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Regeringen skriver i vårbudgeten: En säker tillgång på el till ett rimligt pris är en viktig förutsättning för svenska industrins internationella konkurrenskraft. Det är angeläget att den elintensiva


Utskottsberedning: -1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:109 Yrkesverksamhet på hälso- och sjukvårdens område

Motion 1997/98:So38 av Barbro Westerholm m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:So38 av Barbro Westerholm m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:109 Yrkesverksamhet på hälso- och sjukvårdens område Folkpartiet liberalerna ställer sig i huvudsak bakom de förslag som framförs i propositionen. Vi ser med tillfredsställelse på att propositionen föreslår viss reglering


Utskottsberedning: -------1997/98:SoU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se