Sivert Carlsson (-)

Sivert Carlsson (C)

Född år 1937
Avliden den 13 november 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-10-14 – 1987-11-16
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1997-04-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1997-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1996-03-08 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1995-12-21 – 1998-12-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub43 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub43 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet Inledning Utbildning är den enskilt viktigaste satsningen för att lägga grunden till en ny tillväxt i Sverige. Kunskap blir allt viktigare för deltagande i samhället


Utskottsberedning: ----------1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet

Motion 1997/98:A70 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:A70 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet I propositionen föreslås en ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet. Lagen föreslås omfatta både direkt och indirekt diskriminering. Lagen föreslås


Utskottsberedning: ----1997/98:AU14

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi57 av Sivert Carlsson (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi57 av Sivert Carlsson c med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Reklamskatt Regeringen föreslår i den ekonomiska vårpropositionen 1997/98:150 att reklamskatten på reklamtrycksaker skall slopas. Däremot föreslår man inte någon sänkt eller avskaffad reklamskatt


Utskottsberedning: -1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se