Sofia Damm (KD)

Sofia Damm (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 94
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.damm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 14-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16, utbildningsutskottet 14-, miljö- och jordbruksutskottet 14- och försvarsutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stödet till diktaturens Iran

Interpellation 2017/18:307 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2017/18:307 Stödet till diktaturens Iran av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det modiga iranska folket har i flera dagar genomfört omfattande massprotester mot den förtryckande regimen. Något liknande har inte skett sedan 2009. Desperata människor riskerar allt för att göra sina

Inlämnad: 2018-01-09 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:307 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stödet till diktaturens Iran

Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Interpellation 2017/18:305 av Sofia Damm (KD)

Interpellation 2017/18:305 Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S I januari 2017 hölls en interpellationsdebatt i riksdagen med anledning av mina frågor till utrikesministern om Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran, som då nyligen hade inletts.

Inlämnad: 2018-01-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:305 av Sofia Damm (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

EU:s relation till Kuba

Interpellation 2017/18:302 av Birgitta Ohlsson (L)

Interpellation 2017/18:302 EU:s relation till Kuba av Birgitta Ohlsson L till Utrikesminister Margot Wallström S År 2003 ströps de diplomatiska relationerna helt mellan demokratierna i Europeiska unionen och Kubas kommunistiska diktatur. Detta skedde efter att kubanska myndigheter slängt 75 regimkritiker i fängelse. Relationerna

Inlämnad: 2017-12-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:302 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s relation till Kuba

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se