Sofia Damm (KD)

Sofia Damm (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 94
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.damm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 14-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16, utbildningsutskottet 14-, miljö- och jordbruksutskottet 14- och försvarsutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Situationen för flyktingar vid den jordanska gränsen

Skriftlig fråga 2015/16:1531 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2015/16:1531 Situationen för flyktingar vid den jordanska gränsen av Sofia Damm KD till Statsminister Stefan Löfven S Situationen för de syriska flyktingar som är strandsatta vid den nordöstra gränsen mellan Syrien och Jordanien har kraftigt försämrats. Området kallas the berm och är ett mycket svårtillgängligt

Inlämnad: 2016-08-25 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1531 av Sofia Damm (KD) (pdf, 80 kB)

FN:s behandling av Anders Kompass

Skriftlig fråga 2015/16:1410 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2015/16:1410 FN:s behandling av Anders Kompass av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S Anders Kompass, före detta chef för fältverksamheten hos FN:s kommissionär för mänskliga rättigheter, slog för två år sedan larm om att fredsbevarande FN-soldater begått sexuella övergrepp mot barn i Centralafrikanska

Inlämnad: 2016-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1410 av Sofia Damm (KD) (pdf, 81 kB)

Öresundsintegration

Skriftlig fråga 2015/16:1312 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2015/16:1312 Öresundsintegration av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S Utrikesminister Margot Wallström har nu tagit över ansvaret för Nordensamarbetet. Det är ett viktigt uppdrag, och jag ser fram emot att få reda på hur utrikesministern ser på den så viktiga Öresundsintegrationen. Öresundsregionen

Inlämnad: 2016-06-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1312 av Sofia Damm (KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se