Sofia Nilsson (C)

Sofia Nilsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 333
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2021-10-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18- och finansutskottet18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården - en primärvårdsreform

Motion 2021/22:4363 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4363 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården En primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 9 kap. 1 patientlagen 2014:821Riksdagen antar 7 kap. 3 b i regeringens förslag


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4363 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 103 kB) Motion 2021/22:4363 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 107 kB)

Gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker

Skriftlig fråga 2021/22:637 av Sofia Nilsson (C)

Fråga 2021/22:637 Gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker av Sofia Nilsson C till Socialminister Lena Hallengren S Betänkandet Gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker presenterades den 8 december 2021 av utredaren Elisabeth Nilsson. Utredningen konstaterar att gårdsförsäljning av vin, sprit och öl vid produktionsanläggning

Inlämnad: 2021-12-15 Svarsdatum: 2021-12-30 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:637 av Sofia Nilsson (C) (pdf, 107 kB)

Stärkt skydd för ungdomar som är utsatta för hedersrelaterat våld och förtryck

Skriftlig fråga 2021/22:575 av Sofia Nilsson (C)

Fråga 2021/22:575 Stärkt skydd för ungdomar som är utsatta för hedersrelaterat våld och förtryck av Sofia Nilsson C till Socialminister Lena Hallengren S SVT Nyheter har granskat socialtjänstens insatser för ungdomar som utsätts för allvarligt så kallat hedersrelaterat våld av sina familjer. Granskningen visar att socialtjänsterna

Inlämnad: 2021-12-09 Svarsdatum: 2021-12-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:575 av Sofia Nilsson (C) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se