Sofia Nilsson (C)

Sofia Nilsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 333
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2021-10-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18- och finansutskottet18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3020 av Anders W Jonsson och Sofia Nilsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:3020 av Anders W Jonsson och Sofia Nilsson båda C med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att omvandla investeringsstödet till ett


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3020 av Anders W Jonsson och Sofia Nilsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3020 av Anders W Jonsson och Sofia Nilsson (båda C) (pdf, 73 kB)

Hedersrelaterat förtryck i skolan

Motion 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson båda C Hedersrelaterat förtryck i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skollagen bör förtydligas samt att skolverkets rekommendationer bör ses över på detta område och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2420 av Sofia Nilsson och Johanna Jönsson (båda C) (pdf, 74 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. C Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.