Sofia Nilsson (C)

Sofia Nilsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 333
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2021-10-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18- och finansutskottet18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avgifterna för ändringsansökningar

Skriftlig fråga 2020/21:3623 av Sofia Nilsson (C)

Fråga 2020/21:3623 Avgifterna för ändringsansökningar av Sofia Nilsson C till Socialminister Lena Hallengren S Den 1 januari avgiftsbelades både nyansökningar om att bedriva tillståndspliktig verksamhet och ändringsansökningar gällande befintliga tillstånd hos Ivo. Samtidigt blev fyra nya verksamheter, hemtjänst, ledsagarservice,

Inlämnad: 2021-09-08 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3623 av Sofia Nilsson (C) (pdf, 86 kB)

Drogförsäljning av lustgas

Skriftlig fråga 2020/21:3584 av Sofia Nilsson (C)

Fråga 2020/21:3584 Drogförsäljning av lustgas av Sofia Nilsson C till Socialminister Lena Hallengren S Från bland annat Stockholm, Falun och Storuman har det under det senaste året rapporterats om ökande drogförsäljning och missbruk av lustgas som producerats för andra syften. Bland annat används gas från patroner till

Inlämnad: 2021-09-02 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3584 av Sofia Nilsson (C) (pdf, 88 kB)

Utredningen om informationsplikten

Skriftlig fråga 2020/21:2088 av Sofia Nilsson (C)

Fråga 2020/21:2088 Utredningen om informationsplikten av Sofia Nilsson C till Socialminister Lena Hallengren S Det är hög tid att Sverige får en modern lagstiftning som gynnar prevention och behandling och som motverkar stigma kring hiv. För ett år sedan beslutade en nästan helt enig riksdag att frågan om att informationsplikten

Inlämnad: 2021-03-05 Svarsdatum: 2021-03-17 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2088 av Sofia Nilsson (C) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.