Sofia Nilsson (C)

Sofia Nilsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 333
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18- och finansutskottet18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU11 2 maj 2019 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU10 2 maj 2019 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU9 24 april 2019 Socialtjänst- och barnfrågor

med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet

Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en översyn av skatteutjämningen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:FiU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2019/20:JuU26 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU16 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

Digitalisering

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. C Digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de gröna näringarnas kontakter med myndigheter bör underlättas genom En dörr in och genom ökad digitalisering av tillståndsprocesser och tillkännager


Utskottsberedning: KU 2019/20:FiU25 2019/20:FöU7 2019/20:MJU12 2019/20:NU18 2019/20:SkU21 2019/20:SkU22 2019/20:TU5 2020/21:TU4
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 23 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (docx, 79 kB) Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se