Sofia Skönnbrink (S)

Sofia Skönnbrink (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 305
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.skonnbrink[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Den svenska djurskyddskontrollen

Interpellation 2022/23:71 av Sofia Skönnbrink (S)

Interpellation 2022/23:71 Den svenska djurskyddskontrollen av Sofia Skönnbrink S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD För ett par veckor sedan fick vi ta del av upprörande foton och videoklipp från en svensk kycklinggård med bilder på kycklingar som inte längre kunde röra sig normalt för att deras kroppar hade blivit

Inlämnad: 2022-11-30 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Interpellation 2022/23:71 av Sofia Skönnbrink (S) (pdf, 87 kB)

En utredning om djurhållningskrav

Skriftlig fråga 2022/23:85 av Sofia Skönnbrink (S)

Fråga 2022/23:85 En utredning om djurhållningskrav av Sofia Skönnbrink S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD Ett starkt djurskydd och en god djurvälfärd är något som jag och många med mig värderar väldigt högt. För oss socialdemokrater är det viktigt att alla Sveriges tamdjur, sällskapsdjur och produktionsdjur hålls

Inlämnad: 2022-11-23 Svarsdatum: 2022-11-30 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:85 av Sofia Skönnbrink (S) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. S Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 50
Utskottsberedning: MJU NU TU 2022/23:CU13 2022/23:JuU10 2022/23:MJU 2022/23:MJU1

Motion 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S) (docx, 99 kB) Motion 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S) (pdf, 158 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.