Sofia Westergren (M)

Sofia Westergren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 336
Titel Företagare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.westergren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-19, skatteutskottet 18- och finansutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Regis Fredriksson och företagaren Eva Fredriksson, f. Rutgersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Nösnäsgymnasiet. Högskoleekonom, Uddevalla högskola.
  • Anställningar

    Familjeföretag. Arbete inom transportsektorn. VD, åkeri.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunala uppdrag, Stenungsunds kommun. Ordförande, kommunstyrelsen. Ledamot, teknisk myndighetsnämnd och miljönämnd. Ledamot, västra hälso- och sjukvårdsnämnden, Västra Götalandsregionen. Ledamot, Göteborgsregionens förbundsstyrelse.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Gruppledare Stenungsundsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:726 av Lars Beckman (M) 25 maj 2021 Medel till underhåll
Interpellationsdebatt 2020/21:712 av Thomas Morell (SD) 25 maj 2021 Bristen på rastplatser för yrkesförare
Interpellationsdebatt 2020/21:696 av Sofia Westergren (M) 25 maj 2021 Yrkeschaufförernas arbetsmiljö
Interpellationsdebatt 2020/21:662 av Sofia Westergren (M) 21 maj 2021 Pensionsnivåer och bidragsnivåer

Dokument:

Reseavdrag vid arbetspendling

Interpellation 2018/19:143 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:143 Reseavdrag vid arbetspendling av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S Reseavdragen för egen bil diskuteras oftast ur ett fiskalt eller miljömässigt perspektiv, men reseavdragen är även viktiga för en fungerande arbetsmarknad. Tack vare bilen kan arbetssökande ta ett jobb på

Inlämnad: 2019-03-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:143 av Jan Ericson (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Reseavdrag vid arbetspendling

Den ekonomiska politikens konsekvenser för boende på landsbygden

Interpellation 2018/19:96 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:96 Den ekonomiska politikens konsekvenser för boende på landsbygden av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet år 2014 lovade Magdalena Andersson, Socialdemokraterna, att inte höja bensinskatten. Det är ju jättedyrt att tanka bensin som det ärlöd motiveringen.

Inlämnad: 2019-02-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:96 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den ekonomiska politikens konsekvenser för boende på landsbygden

Dödsolyckor vid järnvägen

Skriftlig fråga 2018/19:195 av Sofia Westergren (M)

Fråga 2018/19:195 Dödsolyckor vid järnvägen av Sofia Westergren M till Statsrådet Tomas Eneroth S Järnvägen är väldigt eftersatt på västkusten, och belastningen har nått sitt tak. Tyvärr har även dödsolyckorna gjort det, och i Stenungsund har flera människor mist sina liv vid obevakade övergångar. De flesta av dem har

Inlämnad: 2019-02-11 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:195 av Sofia Westergren (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.