Sofia Westergren (M)

Sofia Westergren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 336
Titel Företagare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.westergren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-19, skatteutskottet 18- och finansutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Regis Fredriksson och företagaren Eva Fredriksson, f. Rutgersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Nösnäsgymnasiet. Högskoleekonom, Uddevalla högskola.
  • Anställningar

    Familjeföretag. Arbete inom transportsektorn. VD, åkeri.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunala uppdrag, Stenungsunds kommun. Ordförande, kommunstyrelsen. Ledamot, teknisk myndighetsnämnd och miljönämnd. Ledamot, västra hälso- och sjukvårdsnämnden, Västra Götalandsregionen. Ledamot, Göteborgsregionens förbundsstyrelse.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Gruppledare Stenungsundsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Övergödningsutredningen och hästhållningen

Interpellation 2020/21:10 av Sofia Westergren (M)

Interpellation 2020/21:10 Övergödningsutredningen och hästhållningen av Sofia Westergren M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Övergödningsutredningen som regeringen beställt har upprört Hästsverige. Det är främst bilaga 4 som engagerar. Där står det saker som att en hage endast får användas i tio år och

Inlämnad: 2020-09-11 Svarsdatum: 2020-11-27 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:10 av Sofia Westergren (M) (pdf, 86 kB)

Förändring av fordonsskatter

Interpellation 2019/20:304 av Sofia Westergren (M)

Interpellation 2019/20:304 Förändring av fordonsskatter av Sofia Westergren M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige är ett land med stora avstånd med viktiga näringar och arbetstillfällen som ligger långt utanför våra större städer. Sammanhållningen i Sverige äventyras nu av skattehöjningar som främst riktas

Inlämnad: 2020-02-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:304 av Sofia Westergren (M) (pdf, 88 kB)

Regeringens gröna skattehöjningar

Interpellation 2019/20:168 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2019/20:168 Regeringens gröna skattehöjningar av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen ska tillsammans med stödpartierna nu ta fram en skattereform. Vad denna skattereform ska innehålla och vilka mer exakta problem den ska lösa är fortfarande i stor utsträckning höjt i dunkel.

Inlämnad: 2019-11-22 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:168 av Helena Bouveng (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens gröna skattehöjningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se