Sofia Westergren (M)

Sofia Westergren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 336
Titel Företagare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.westergren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-19, skatteutskottet 18- och finansutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Regis Fredriksson och företagaren Eva Fredriksson, f. Rutgersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Nösnäsgymnasiet. Högskoleekonom, Uddevalla högskola.
  • Anställningar

    Familjeföretag. Arbete inom transportsektorn. VD, åkeri.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunala uppdrag, Stenungsunds kommun. Ordförande, kommunstyrelsen. Ledamot, teknisk myndighetsnämnd och miljönämnd. Ledamot, västra hälso- och sjukvårdsnämnden, Västra Götalandsregionen. Ledamot, Göteborgsregionens förbundsstyrelse.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Gruppledare Stenungsundsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:726 av Lars Beckman (M) 25 maj 2021 Medel till underhåll
Interpellationsdebatt 2020/21:712 av Thomas Morell (SD) 25 maj 2021 Bristen på rastplatser för yrkesförare
Interpellationsdebatt 2020/21:696 av Sofia Westergren (M) 25 maj 2021 Yrkeschaufförernas arbetsmiljö
Interpellationsdebatt 2020/21:662 av Sofia Westergren (M) 21 maj 2021 Pensionsnivåer och bidragsnivåer

Dokument:

Utökat kontaktförbud eller vistelseförbud för dömda pedofiler

Interpellation 2020/21:721 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:721 Utökat kontaktförbud eller vistelseförbud för dömda pedofiler av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2020 ökade anmälda sexualbrott i Sverige till 24 100 Brå, 2021Under 2020 anmäldes det högsta antalet våldtäkter mot barn hittills, 16 procent

Inlämnad: 2021-05-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:721 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utökat kontaktförbud eller vistelseförbud för dömda pedofiler

Bristen på rastplatser för yrkesförare

Interpellation 2020/21:712 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2020/21:712 Bristen på rastplatser för yrkesförare av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Rastplatser utmed våra vägar spelar en viktig roll för att bilister ska erbjudas möjlighet till en stunds rast och avkoppling. För yrkesförare är denna möjlighet till en stunds avkoppling än

Inlämnad: 2021-05-07 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:712 av Thomas Morell (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bristen på rastplatser för yrkesförare

Yrkeschaufförernas arbetsmiljö

Interpellation 2020/21:696 av Sofia Westergren (M)

Interpellation 2020/21:696 Yrkeschaufförernas arbetsmiljö av Sofia Westergren M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Yrkeschaufförernas arbetsmiljö påverkas av klimatdebatten. Underhållsskulden av vägar beräknas till 20 miljarder. Framför allt är det vägarna utanför Sveriges tätorter som blir sämre. Potthål och

Inlämnad: 2021-04-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:696 av Sofia Westergren (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Yrkeschaufförernas arbetsmiljö

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.