Sofie Eriksson (S)

Sofie Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 75
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofie.b.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2021/22:KU20 14 juni 2022 Granskningsbetänkande
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 28 april 2022 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Föreningsfrihet och terroristorganisationer
Debatt om förslag 2021/22:KU13 6 april 2022 Föreningsfrihet och terroristorganisationer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.