Sofie Eriksson (S)

Sofie Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 75
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofie.b.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skattepolitik

Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. S Skattepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattesystemet ska vara enhetligt, neutralt och likformigt med så få undantag och särregler som möjligt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 11

Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 96 kB) Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 123 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. S Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I Sverige finansierar vi vår välfärd och trygghet

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SkU1

Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. S Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna att göra kollektivtrafiken avgiftsfri för gymnasieungdomar och studerande under sommarmånaderna

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.