Sofie Eriksson (S)

Sofie Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 75
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofie.b.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

Polisnärvaron i kommunerna Smedjebacken och Ludvika

Skriftlig fråga 2022/23:190 av Sofie Eriksson (S)

Fråga 2022/23:190 Polisnärvaron i kommunerna Smedjebacken och Ludvika av Sofie Eriksson S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Den statliga närvaron är viktig för att hålla ihop samhället men också för att skapa jämlik tillgång till service i hela landet. När staten lämnar hela kommuner genom att centralisera och slå

Inlämnad: 2022-12-19 Svarsdatum: 2023-01-18 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:190 av Sofie Eriksson (S) (pdf, 88 kB)

Skiktgränsen för statlig inkomstskatt

Interpellation 2022/23:91 av Sofie Eriksson (S)

Interpellation 2022/23:91 Skiktgränsen för statlig inkomstskatt av Sofie Eriksson S till Finansminister Elisabeth Svantesson M Svensk ekonomi står inför en lågkonjunktur. Människor riskerar att bli av med sina jobb, och klyftorna riskerar att öka. Inflationen har skenat, och räntorna höjs i omgångar. Läget för hushåll,

Inlämnad: 2022-12-01 Svarsdatum: 2023-01-27 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2022/23:91 av Sofie Eriksson (S) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skiktgränsen för statlig inkomstskatt

Skattepolitik

Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. S Skattepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattesystemet ska vara enhetligt, neutralt och likformigt med så få undantag och särregler som möjligt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 11
Utskottsberedning: 2022/23:SkU11

Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 96 kB) Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.