Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Ökad langning av sprit till ungdomar

Skriftlig fråga 2009/10:986 av Hellquist, Solveig (fp)

den 13 augusti Fråga 2009/10:986 Ökad langning av sprit till ungdomar av Solveig Hellquist fp till justitieminister Beatrice Ask m Enligt Brottsförebyggande rådet har de polisanmälda fallen om spritlangning till ungdomar ökat med drygt 500 procent de senaste tio åren. Detta trots att staten satsat miljontals kronor

Inlämnad: 2010-08-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Djurplågeri på minkfarmar

Skriftlig fråga 2009/10:984 av Hellquist, Solveig (fp)

den 11 augusti Fråga 2009/10:984 Djurplågeri på minkfarmar av Solveig Hellquist fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Djurrättsalliansen har under 20092010 kartlagt förhållandet för minkar på svenska pälsfarmar. Organisationen har tagit sig in på en femtedel av de 75 minkfarmar som finns i Sverige. Rapport

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Hot mot veterinärer och djurskyddshandläggare

Skriftlig fråga 2009/10:828 av Hellquist, Solveig (fp)

den 21 maj Fråga 2009/10:828 Hot mot veterinärer och djurskyddshandläggare av Solveig Hellquist fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c På senare år har det rapporterats om allt fler hot, om våld och förföljelse mot veterinärer, djurskyddsinspektörer och rovdjurshandläggare. I några fall har det gått så långt

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Mats Odell (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.