Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Våld och stereotypa könsroller

Interpellation 2005/06:476 av Hellquist, Solveig (fp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:476 av Solveig Hellquist fp till socialminister Berit Andnor s Våld och stereotypa könsroller Det är dags att beskriva våldet och pornografins utbredning på Internet och i andra medier och behovet att mobilisera samhället mot våld och stereotypa könsroller. Många i Sverige upplever

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Anmälningsskyldigheten och barn som far illa

Interpellation 2005/06:436 av Hellquist, Solveig (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:436 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Morgan Johansson s Anmälningsskyldigheten och barn som far illa Under årtionden har anmälningsskyldighet vid misstanke om att barn far illa diskuterats och ifrågasatts. Under årens lopp har åtskilliga rapporter kommit om att personal

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Vräkta barnfamiljer

Interpellation 2005/06:149 av Hellquist, Solveig (fp)

den 1 december Interpellation 2005/06:149 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Morgan Johansson s Vräkta barnfamiljer En statlig utredning har kommit med betänkandet Vräkning och hemlöshet drabbar också barn SOU 2005:88I ett pressmeddelande från den 28 oktober 2005, i vilket utredningsresultatet presenteras,

Inlämnad: 2005-12-01 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.