Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Rättssäkerheten vid åldersbestämning av flyktingbarn

Skriftlig fråga 2009/10:687 av Hellquist, Solveig (fp)

den 29 mars Fråga 2009/10:687 Rättssäkerheten vid åldersbestämning av flyktingbarn av Solveig Hellquist fp till statsrådet Tobias Billström m Antalet ensamkommande flyktingbarn beräknas öka under året. Ett problem är att barnen ibland saknar dokument som styrker deras ålder. Migrationsverkets handläggare kan då

Inlämnad: 2010-03-29 Besvarare: Tobias Billström (M)

Proaktiv djurskyddslagstiftning

Skriftlig fråga 2009/10:440 av Hellquist, Solveig (fp)

den 27 januari Fråga 2009/10:440 Proaktiv djurskyddslagstiftning av Solveig Hellquist fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c I kölvattnet av grisskandalen har kontrollerna av grisuppfödning skärpts. Detta är bra. Dock är det en reaktion som vi är vana vid vi agerar reaktivt på skandaler, vare sig det handlar

Inlämnad: 2010-01-27 Besvarare: Eskil Erlandsson ()

Rätt till nattbarnomsorg

Motion 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. fp Rätt till nattbarnomsorg fp1304 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att rätten till nattdagis borde skrivas in i skollagen. Motivering God barnomsorg med minskade barngrupper,


Utskottsberedning: 2009/10:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:Ub545 av Birgitta Ohlsson m.fl. (fp) (pdf, 143 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.