Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi19 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi19 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 8 2 Förslag till riksdagsbeslut 9 3 Motivering 9 3.1 Förändrat mål för minskning av långvarig ohälsa 11 3.2 Ett hot mot hela välfärdssystemet 12


Utskottsberedning: 2002/03:FiU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av prop. 2002/03:73 Höjd åldersgräns för tandläkares och tandhygienisters rätt till offentlig ersättning

Motion 2002/03:So50 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:So50 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:73 Höjd åldersgräns för tandläkares och tandhygienisters rätt till offentlig ersättning 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om lag om ändring i lagen om allmän försäkring enligt bilaga 1. Riksdagen beslutar om lag om


Utskottsberedning: 2002/03:SoU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2002/03:89 Förändringar inom sjukförsäkringen för ökad hälsa i arbetslivet

Motion 2002/03:Sf13 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Sf13 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:89 Förändringar inom sjukförsäkringen för ökad hälsa i arbetslivet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om nytt mål för minskning av det sammanlagda antalet


Utskottsberedning: 2002/03:SfU10
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.