Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Elpriser för Västernorrlands basindustri

Skriftlig fråga 2005/06:2090 av Hellquist, Solveig (fp)

den 31 augusti Fråga 2005/06:2090 av Solveig Hellquist fp till näringsminister Thomas Östros s Elpriser för Västernorrlands basindustri Västernorrland står inför en näringspolitisk katastrof om inte regeringen vidtar omedelbara åtgärder för komma till rätta med de extremt höga elpriserna. Utansjö Bruk har nu aviserat

Inlämnad: 2006-08-31 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Elever med särskilt stöd

Skriftlig fråga 2005/06:2061 av Hellquist, Solveig (fp)

den 25 augusti Fråga 2005/06:2061 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Elever med särskilt stöd Elever i behov av särskilt stöd har en lagstadgad rätt till stöd för att uppnå målen för utbildningen. När behov av stöd föreligger är elevens rätt ovillkorlig. Riksrevisionen har i juni 2006 överlämnat

Inlämnad: 2006-08-25 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Arbete till personer med funktionshinder

Skriftlig fråga 2005/06:2060 av Hellquist, Solveig (fp)

den 25 augusti Fråga 2005/06:2060 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Hans Karlsson s Arbete till personer med funktionshinder Mer än en miljon människor står utanför arbetsmarknaden i dag, till exempel långtidsarbetslösa i olika åldrar. I dagens Sverige har till och med vissa välutbildade ungdomar och invandrare

Inlämnad: 2006-08-25 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.