Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Korrekt valutakurs för EU:s strukturfonder

Skriftlig fråga 2006/07:1611 av Hellquist, Solveig (fp)

den 3 september Fråga 2006/07:1611 Korrekt valutakurs för EU:s strukturfonder av Solveig Hellquist fp till näringsminister Maud Olofsson c Sverige har missat 400 miljoner kronor sedan år 2000 för att man inte följt rätt valutakurs på euron under programperioden 20002006 för EU:s strukturfonder. Vid växlingen mellan

Inlämnad: 2007-09-03 Besvarare: Anders Borg (M)

Barnäktenskap

Skriftlig fråga 2006/07:1610 av Hellquist, Solveig (fp)

den 3 september Fråga 2006/07:1610 Barnäktenskap av Solveig Hellquist fp till justitieminister Beatrice Ask m År 2004 skärptes lagstiftningen för att förhindra barnäktenskap. Endast vid särskilda skäl kan man enligt lagen få dispens för att gifta sig före 18 års ålder. Det har visat sig att länsstyrelserna i landet

Inlämnad: 2007-09-03 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Tillgång på pornografi för personer dömda för våldtäkt

Skriftlig fråga 2006/07:1428 av Hellquist, Solveig (fp)

den 26 juni Fråga 2006/07:1428 Tillgång på pornografi för personer dömda för våldtäkt av Solveig Hellquist fp till justitieminister Beatrice Ask m Regeringsrätten har i en vägledande dom den 25 juni 2007 slagit fast att det är tillåtet att våldtäktsdömda får ha porrtidningar i sina fängelseceller. Såväl länsrätt

Inlämnad: 2007-06-26 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.