Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Behov av förändring av förmånsrättslagen

Skriftlig fråga 2007/08:1121 av Hellquist, Solveig (fp)

den 18 april Fråga 2007/08:1121 Behov av förändring av förmånsrättslagen av Solveig Hellquist fp till justitieminister Beatrice Ask m I Aftonbladet den 10 april 2008 står det att läsa om ett äldre par som blivit bestulna på 18 000 kronor i kontanter i sitt hem. Gärningsmännen greps och dömdes senare till fängelse

Inlämnad: 2008-04-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Konsumentinformation om djurförhållanden

Skriftlig fråga 2007/08:919 av Hellquist, Solveig (fp)

den 7 mars Fråga 2007/08:919 Konsumentinformation om djurförhållanden av Solveig Hellquist fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Djur i människans tjänst, som till exempel ger oss värdefulla produkter i form av livsmedel och kläder, är ibland utsatta för en mycket grym och fullständigt oacceptabel behandling.

Inlämnad: 2008-03-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Kampanj mot aga

Skriftlig fråga 2007/08:835 av Hellquist, Solveig (fp)

den 22 februari Fråga 2007/08:835 Kampanj mot aga av Solveig Hellquist fp till socialminister Göran Hägglund kd Aga och barnmisshandel ökar i Sverige. Sedan 1979 finns en lag som förbjuder aga och annan kränkande behandling av barn. Lagen är tillfyllest men efterlevs inte av alla föräldrar. I en skrivelse till

Inlämnad: 2008-02-22 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.