Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU12 7 april 2010 Socialtjänst
Debatt om förslag 2009/10:SoU7 24 mars 2010 Stärkt ställning för patienten

Dokument:

Antibiotikaresistens

Skriftlig fråga 2008/09:1215 av Hellquist, Solveig (fp)

den 10 september Fråga 2008/09:1215 Antibiotikaresistens av Solveig Hellquist fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c I höst kommer enligt uppgift stora mängder billigt kött från Nord- och Sydamerika att finnas i våra butiker. Djuren från denna del av världen utfordras ofta med antibiotika. Handeln med djur

Inlämnad: 2009-09-10 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Risken för fosterskador vid äktenskap mellan släktingar

Skriftlig fråga 2008/09:770 av Hellquist, Solveig (fp)

den 20 mars Fråga 2008/09:770 Risken för fosterskador vid äktenskap mellan släktingar av Solveig Hellquist fp till socialminister Göran Hägglund kd SVT:s Uppdrag granskning den 18 mars handlade om risken för fosterskador vid kusinäktenskap. Forskare i Storbritannien, Norge och Sverige har haft denna kunskap

Inlämnad: 2009-03-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Oacceptabelt djurplågeri

Skriftlig fråga 2008/09:568 av Hellquist, Solveig (fp)

den 4 februari Fråga 2008/09:568 Oacceptabelt djurplågeri av Solveig Hellquist fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Frågan om långa och plågsamma djurtransporter i Europa har sedan länge varit en omdiskuterad fråga. I fjol fick vi också veta att merinofåren i Australien utsattes för grymt djurplågeri, mulesing

Inlämnad: 2009-02-04 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.