Solveig Zander (C)

Solveig Zander (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Socionom.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2020-12-31
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2020-12-31
    • Kvittningsperson 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-12-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 – 2020-12-31
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 – 2020-12-31
    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 – 2020-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant trafikutskottet 06-10, socialutskottet 10-14, civilutskottet 14-18 och EU-nämnden 14-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant ledamotsrådet 10-12 och riksdagens valberedning 18-. Kvittningsman 06-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Torbjörn Nilsson och handläggaren Lillemor Zander, f. Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig samhällsvetenskaplig linje, Enköping. Socionom, Högskolan i Östersund 78. Tre betyg socialrätt, Högskolan i Östersund 82. Psykoterapiutbildning, steg 1, Västerås 95. Kuratorsauktorisation 05.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Sundbybergs kommun 78-80. Ombudsman/kurator, Psoriasisförbundet i Stockholms län 80-83 och 84-86. Kurator, Västerås lasarett 83 och 87-96. Kurator och avdelningschef, Enköpings lasarett 96-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet för Inspektionen för socialförsäkringen och insynsrådet för Länsstyrelsen i Uppsala län.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 85-09, vice ordförande 96-99, ordförande 99-06. Ordförande, fritidsnämnden 89-92 och socialnämnden 92. Ledamot, tekniska nämnden 95-99. Styrelseledamot, Enköpings Hyresbostäder 99-07. Ordförande, Vision Enköping AB 99-00. Huvudman i Sparbanken i Enköping.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande/2:e vice ordförande, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 90-97. Styrelseledamot, Enköpings tennisklubb och Fanna Bollklubb, 90-talet. Styrelseledamot, Zany Datakonsult AB 91-10. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Uppsala län 93-99. Kretsordförande, Centerpartiet i Enköping 95-02 och 04-06. Vice distriktsordförande, Centerpartiet i Uppsala 05-07.
  • Bostadsort

    Enköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. C En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa elevhälsa som ämne i rektorsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2020/21:KrU2 2020/21:MJU18 2020/21:SoU13 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU20 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9 2020/21:UbU11 2020/21:UbU14
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 150 kB)

Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2020/21:2980 av Solveig Zander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2980 av Solveig Zander m.fl. C Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jämställda pensioner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten


Utskottsberedning: 2020/21:SfU16 2020/21:SoU24 2020/21:SoU9
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2020/21:2980 av Solveig Zander m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:2980 av Solveig Zander m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2020/21:2956 av Martina Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2956 av Martina Johansson m.fl. C Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av en föräldraförsäkring som är anpassad till vårt moderna samhälle och arbetsliv och olika familjekonstellationer och som


Utskottsberedning: 2020/21:SfU17
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2020/21:2956 av Martina Johansson m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:2956 av Martina Johansson m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.